Deň otvorených pivníc Malokarpatská vínna cesta 2016

Najväčším podujatím z kategórie otvorených búd, či sklepov, ktorý sa uskutočnil aj tento rok, bol bez pochýb Deň otvorených pivníc Malokarpatská vínna cesta 2016. Aj tento rok sme s členmi nášho spolku absolvovali veľký kus vinárskeho maratónu, ktorý nás veľmi obohatil. Najmä však v jednej veci.

Deň otvorených pivníc Malokarpatská vínna cesta 2016

Je vždy mierne odlišné hodnotiť podujatie z pohľadu vinára a pohľadu návštevníka. Vinári sú zväčša tí, ktorí sú do danej veci zasvätení o čosi viac ako bežní návštevníci. Aj keď je potrebné priznať, že nie vždy musí byť hodnotenie podujatia z pohľadu vínára kritickejšie. Mnoho krát vieme oceniť lokálneho výrobcu aj za veci, ktoré si bežný návštevník nemusí uvedomiť.

„Garážové“ vs. technologické vína

A práve jednou z týchto vecí, ktorú sme si vďaka podujatiu naplno uvedomili, je existujúci rozkol medzi tzv. garážovými a technologickými vínami. Jedná sa o kvapku v mori vinárskej problematiky, avšak na tohtoročnom podujatí sme si uvedomili že je potrebné sa tým zaoberať. Z tohto uhľa pohľadu nesúperili o priazeň návštevníkov jednotlivé vinárstva medzi sebou, ale tzv. „mikro“ vinárstva s vinárskymi „obrami“.

Hodnotenie danej veci je nesmierne komplikované, nakoľko sa nedá nájsť jednotný kľúč hodnotenia vinárstva a už vôbec nie vína. Nedá sa ani s istotou určiť prečo sme mali pocit, že sa vo väčších vinárstvach „tlačíme“ o niečo viac ako u menších výrobcov. Dôležité je však jedno – vína by sa mali posudzovať vždy bez toho, aby sa prihliadalo na ich výrobcu. A z tohto uhľa pohľadu môžeme zhodnotiť, že vína ktoré boli bez chyby, vína ktoré mali krásny odrodový charakter, vôňu, chuť a perzistenciu, boli takmer vždy lepšie u malého výrobcu vína. Tieto vína mali dušu…

Svätý Jur, Limbach, Modra

Späť k podujatiu. Po minuloročných skúsenostiach sme našu cestu čo najviac zjednodušili a sústredili sme sa viac na detailnejšie spoznanie konkrétnej vinárskej obce, ako na bezhlavé naháňanie sa. A urobili sme dobre. Deň sme začali vo Svätom Jure. Plní nedočkavosti sme sa vrhli do prvej pivnice a uhasili silnú túžbu po víne. Po piatkovom sychravom počasí nebolo ani stopy, čo pridávalo na príjemnosti podujatia. Následne sme zavítali do Limbachu a po zatmení do našej poslednej zastávky, ktorou bola nočná Modra.

Deň otvorených pivníc máme veľmi v obľube, nakoľko vždy radi objavujeme nové vinárstva. Kvôli rozlohe a veľkosti, je toto podujatie pre návštevníka vždy niečím výnimočné. Osobne nám vždy vyrazia dych, najmä staré pivnice dýchajúce históriou. A v neposladnom rade aj vína 🙂

Deň otvorených pivníc Malokarpatská vínna cesta 2016 Fotogaléria: