Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie 2016

 

V sobotu 22.10. 2016 sme sa zúčastnili podujatia Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie 2016. Pôvodné obavy z nepriaznivého počasia sa vytratili, keď v skorých ranných hodinách vyšli prvé slnečné lúče. Predchádzajúce dni boli totižto sprevádzané dažďami a sychravým počasím. Základ vydareného podujatia v podobe krásneho počasia teda bol.

58 otvorených búd

Na podujatí bolo otvorených 58 búd, ktoré boli pre návštevníkov prepojené bezplatnou kyvadlovou dopravou. Kvôli veľkej rozlohe areálu otvorených búd bolo pripravených 23 zastávok, vďaka ktorým sa mohol návštevník v krátkych intervaloch flexibilne presúvať. Každá zastávka tak bola akýmsi centrom blízkych búd. Ak však návštevník postupoval systematicky, dopravu nepotreboval vôbec nepotreboval – podujatie tak získalo mnohokrát aj ďalší rozmer v podobe krásnej prechádzky popri skalických vinohradoch. Na mnohých miestach tak bolo možné vidieť roztrúsených návštevníkov s pohárom vínka v ruke. Mnohí z nich sa vyznačovali zakúpenou fľašou v zadnom vrecku, iní využili krásne scenérie na zaľúbené fotografie, ostatných sprevádzal bujarý spev. Otvorené búdy teda mali obrovské čaro.

Otvorené búdy v obci Prietržka

Siedmy ročník podujatia bol rozšírený aj o otvorený búdy vinárov z Prietržky. Jednalo sa celkovo o približne 10 búd, ktoré síce boli od „centra“ vzdialené najviac, avšak vďaka kyvadlovej doprave nebol s ich dostupnosťou problém. Uvidíme, či v podobnom pridružení zotrvajú aj v budúci rok, alebo zorganizujú vlastné podujatie. Záujem verejnosti o podujatie by určite bol.

Vínko, smiech a priatelia

Otvorené búdy v Skalici sa tešia veľkému počtu návštevníkov oprávnene. Aj tento rok sme mali možnosť ochutnať veľmi kvalitné vína. Prispel k tomu nielen skvelý ročník 2015, ale aj vedomosti a snahy miestnych vinárov. Na podujatí sa predstavili malí vinári produkujúci limitovaný objem vína, ale aj väčšie vinárske spoločnosti. Ponuka vín bola teda pestrá. Za zmienku stojí gastronómia, nakoľko boli pre návštevníkov pripravené mnohé domáce špeciality. Podobne ako vínko, aj tie pripravuje samotný vinár. V neposlednom rade podujatie robia výnimočným aj priateľské stretnutia. Kde inde je krajšie stretnúť starých priateľov, ako v sklepe a s pohárom vína v ruke…

Deň otvorených búd na Vínnej ceste Záhorie 2016 Fotogaléria: